Koszyk 0,00 0

Jak wysłać opony kurierem GLS

25-04-2021

Jak zapakować i wysłać opony kurierem GLS?

 

W Polsce występują śnieżne zimy, zatem dwa razy w roku opony samochodowe stają się najgorętszym przedmiotem wysyłki - wiosną, kiedy wszyscy wymieniają opony zimowe na letnie i jesienią, kiedy następuje odwrotna akcja.

W związku z tym, opony są w tych okresach bardzo częstym przedmiotem wysyłki. Wydaje się, że pakowanie opon nie jest trudne, jednak brak doświadczenia może Cię sporo kosztować, a dzięki poniższym poradom możesz uniknąć kilku niepotrzebnych kosztów.

 

Przede wszystkim należy się zastanowić, czy wysyłanie opon i felg kurierem ma w ogóle sens? Czy to się opłaca? Czasami odpowiedź jest twierdząca, czasami nie. Diabeł, jak zawsze, tkwi w szczegółach. Tania-Paczka.net oferuje wysyłkę opon poprzez wiele firm kurierskich takich jak DPD, InPost, DHL czy GLS. To którego kuriera wybierzesz zależy głównie od rozmiarów i wagi opon.

 

Jak wysłać felgi kurierem dowiesz się w tym artykule: Jak wysłać felgi kurierem

 

jak wysłać opony gls

 

Jak zapakować opony GLS

Najłatwiejszy sposób nie oznacza najtańszy. Najprostszym sposobem na zapakowanie opony do przesyłki kurierskiej jest brak jakiegokolwiek pakowania. Jak zaleca większość kurierów, wystarczy opaska z taśmy pakowej z naklejoną etykietą wysyłkową. Prosto, łatwo, szybko... i drogo.

 

Tak przygotowana do wysyłki opona jest łatwa w transporcie i wydawać by się mogło, że również w wysyłce. Jednak firma kurierska GLS traktuje taką oponę jako paczkę niestandardową (niesortowalną), co oznacza wyższy koszt wysyłki. Dzieje się tak ze względu na kształt opon.

 

Jak wysłać opony GLS w kartonie

Automatyczne linie sortownicze mogą doskonale wykonywać swoją pracę tylko wtedy, gdy są zasilane prostokątnymi kartonami. Dlatego jednym ze sposobów na wysłanie opon kurierem jest zapakowanie ich w kartonowe pudełko. Tylko w ten sposób można przygotować paczki sortowalne (nadające się do automatycznego sortowania), które są najtańsze w wysyłce.

 

Oczywiście wymiary i waga paczki również muszą mieścić się w określonych limitach. O ile metody pomiaru mogą się znacznie różnić między firmami kurierskimi, o tyle waga paczki sortowalnej pozostaje podobna - ok. 30-31,5 kg.

 

Mierzymy, ważymy, liczymy

Aby przygotować opony do wysyłki, trzeba je najpierw zważyć i zmierzyć. W przypadku opon 13- i 14-calowych waga opony bez felgi to zazwyczaj niecałe 7 kg, więc teoretycznie do jednego kartonu można zapakować cztery opony, a paczka nie przekroczy magicznej granicy 30 kg. Należy jednak pamiętać, aby zmieścić je w zalecanym rozmiarze paczki sortowalnej - w przeciwnym razie zapłacimy dodatkowo.

 

Nie możesz również zapomnieć o wadze gabarytowej, która nie jest rzeczywistą wagą paczki, ale jej objętością wyrażoną w kilogramach. Aby obliczyć wagę wymiarową paczki należy pomnożyć jej wymiary, aby uzyskać objętość, a następnie podzielić ją przez współczynnik, który w zależności od firmy może wynosić od 5000 do 10000.

 

GLS waga gabarytowa

Waga gabarytowa to pojęcie znajdujące zastosowanie w każdej firmie kurierskiej. Stosuje się ją do przesyłek, które są duże i lekkie, np. zderzaki samochodowe, czyli do takich które zajmują dużo miejsca w samochodzie dostawczym kuriera. Firma kurierskie mają własne zasady obliczania wagi gabarytowej i stosują różne przeliczniki.

Wagę gabarytową, inaczej przelicznikową czy wolumeryczną oblicza się mnożąc wymiary przesyłki i dzieląc otrzymany wynik przez odpowiedni wskaźnik. Najczęściej będzie to liczba 5000 lub 6000.

 

Wagi gabarytowe dla poszczególnych przewoźników

Do wyceny brana jest pod uwagę waga wyższa, rzeczywista lub gabarytowa. Z uwagi na to może się okazać, że taniej będzie wysłać dwie przesyłki (po dwie opony w każdej), zamiast jednej dużej i ciężkiej. Jeśli najpierw dokładnie przeliczysz i sprawdzisz wymiary oraz ceny różnych kurierów, unikniesz wielu kłopotów i niepotrzebnych kosztów.

 

FedEx:
Dł. x szer. x wys. / 6000 = waga w kg

UPS:
Dł. x szer. x wys. / 5000 = waga w kg

DPD:
Dł. x szer. x wys. / 6000 = waga w kg

DHL:
Dł. x szer. x wys. / 4000 = waga w kg

InPost:
dł. x szer. x wys / 6000 = waga w kg

 

 

W GLS maksymalne wymiary przesyłki to dł. 200cm, wys. 60cm szer. 80cm. U tego przewoźnika nie liczy się wagi gabarytowej, lecz obwód paczki, który razem z długością nie może przekroczyć 3000 cm (dł. + obwód: 300cm). 

 

Jak wysłać opony GLS w folii stretch i termokurczliwej

Folia elastyczna

  • Owiń oponę w taki sposób, by gładka powierzchnia folii stanowiła zewnętrzną stronę, co umożliwi automatyczne sortowanie.
  • Umieść list przewozowy na wierzchniej warstwie folii na zewnętrznej krawędzi opony.
  • Umieszczenie listu przewozowego pomiędzy warstwami folii może uniemożliwić jego prawidłowe skanowanie

 

Folia stretch

  • Owiń oponę folią typu stretch, która jest odporna na rozdarcie.
  • Zakryj folią powierzchnię opony.
  • Zrób otwory w folii po obu stronach ułatwiające przenoszenie opony.
  • Nie zakrywaj listu przewozowego taśmą polipropylenową, ponieważ jego zakrycie uniemożliwia prawidłowe skanowanie.
  • Jeśli folia stretch nie pokrywa powierzchni opony, może dojść do uszkodzenia przesyłki i jej unieruchomienia w sorterze

opony w GLS

 

Jak nie pakować opon w GLS

jak nie pakować opon gls

Opony w GLS zapakowane w folię zawsze muszą być pakowane pojedynczo. Jeżeli opona  nie będzie zapakowana w folię oraz tak jak pisaliśmy wcześniej nie będzie pakowana pojedynczo, kurier może nie opdebrać takiej przesyłki lub zostanie doliczona opłata za przesyłke niestandardową, ktora w GLS wynosi nawet trzykrotnośc ceny wysyłki w zależności od ilości sortowni przez które przejedzie paczka. 

Jezęli nie chcesz pakować opon w karton ani w folię zapoznaj sie z artykułem: Jak wysłać opony w DPD.

 

Jak wysłać opony - podsumowanie

 

InPost: opony pakowane pojedynczo lub podwójnie w folii stretch: 1 paczka = 1-2 opony - instrukcja

DPD: opony pakowane pojedynczo bez folii: 1 opona = 1 paczka - instrukcja

DHL: paczka standardowa to opony pakowane pojedynczo max 60 cm średnicy, max. 31,50 kg: 1 opona =1 paczka - instrukcja

GLS opony pakowane pojedynczo w folię: 1 paczka = 1 opona

 

 

Może Cię zainteresować:

 

 

tania-paczka - zamów kuriera

 

 

 

Powrót

Nowości i trendy w usługach kurierskich w 2024 roku

18.06.2024
Rok 2024 przynosi wiele innowacji w branży usług kurierskich. Dowiedz się, w jaki sposób będzie kształtował się nowoczesny rynek usług kurierskich w najbliższych latach!  ...
CZYTAJ

Jak zwrócić paczkę inpost

02.06.2024
Dowiedz się, jak bezproblemowo zwrócić paczkę InPost za pomocą aplikacji InPost Mobile. Szybki zwrot towaru od A do Z. Sprawdź instrukcję krok po kroku! ...
CZYTAJ

Jak prawidłowo zapakować opony do wysyłki kurierem FedEx

21.05.2024
Wyślij opony kurierem FedEx bez problemów! Sprawdź zasady pakowania i dowiedz się, jak szybko i sprawnie nadać przesyłkę. ...
CZYTAJ
Archiwum