Koszyk 0,00 0

List przewozowy - dowiedz się, czym jest i jak go poprawnie przygotować

03-07-2023

/list-przewozowy

Każda przesyłka kurierska musi być odpowiednio przygotowana i nadana. Kurierzy najczęściej wymagają listu przewozowego, który stanowi potwierdzenie umowy zawartej na dostawę paczki. Czym dokładnie on jest, czy zawsze jest potrzebny i jakie rodzaje listów są wykorzystywane? Jakie dokładnie elementy należy tutaj zawrzeć? Dzisiaj na naszym blogu przygotowaliśmy odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez klientów. Sprawdź, poznaj obowiązujące normy i uniknij niepotrzebnych nieporozumień.

 

List przewozowy – czym jest?

List przewozowy (znany także jako etykieta) to jeden z najważniejszych dokumentów, których wymaga przesyłka kurierska. Stanowi potwierdzenie odebrania paczki przez pracownika wybranej firmy, która obliguje się do zrealizowania usługi zgodnie z udostępnionym regulaminem. Element ten jest tak ważny, ponieważ to na nim nadawca zawiera wszystkie istotne informacje dotyczące swojej paczki oraz miejsca jej dostawy.

Czy list przewozowy jest konieczny?

Konieczność przygotowania listu przewozowego wynika z art. 38 ustawy z 15.11.1984 roku „Prawo przewozowe”. Może on mieć formę tradycyjnego dokumentu wypełnionego ręcznie, wydruku komputerowego lub przekazu elektronicznego. Kurierzy wymagają od nadawcy przesyłki przygotowania tego dokumentu, ponieważ zabezpiecza on interesy obu stron. Najczęściej sporządza się go w 4 egzemplarzach. Oryginał wręczany jest odbiorcy, grzbiet pozostaje w miejscu nadania, tzw. ceduła pełni funkcję pokwitowania, a ostatnia kopia (w branży znana jako wtórnik) pozostaje u wysyłającego paczkę.

W większość firm kurierskich obowiązek wydrukowania listu przewozowego tkwi na nadawcy, ale czasami operatorzy umożliwiają podjazd z gotową etykietą (zwykle za dodatkową opłatą).

Co powinno się znaleźć w takim liście?

W liście przewozowym powinny znaleźć się wszystkie informacje dotyczące przesyłki kurierskiej i pozwalające ją odróżnić od innych paczek wysyłanych w tym samym czasie.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami powinien on zawierać:

 • datę i miejsce sporządzenia dokumentu,

 • dane nadawcy (imię i nazwisko lub nazwę firmy, adres, nr telefonu),

 • dane odbiorcy (imię i nazwisko lub nazwę firmy, nr telefonu),

 • datę i miejsce przyjęcia paczki do przewozu,

 • przewidywane miejsce wydania,

 • wagę brutto,

 • rodzaj przesyłki oraz sposób jej pakowania (np. paczka standardowa, pudełko kartonowe),

 • koszt dostarczenia.

Dodatkowo podaje się instrukcję formalności potrzebnych do odprawy celnej (dla dostaw zagranicznych) oraz oświadczenie o tym, że przewóz podlega przepisom konwencji CMR (convention on the Contract for the International Carriage of Goods by Road).

kurier-tania-paczka

Poznaj rodzaje listów przewozowych

Poszczególni kurierzy stosują listy przewozowe dopasowane do konkretnych typów transportu. Oprócz tradycyjnych dokumentów przeznaczonych dla dostaw samochodowych stosuje się listy dla:

 • międzynarodowych przewozów kolejowych – dzielą się na CIM i SMGS. CIM są przeznaczone dla krajów Europy Zachodniej (regulowane przez konwencję COTIF), a SMGS dla Europy Wschodniej oraz Dalekiego Wschodu (m.in. Chin czy Japonii, regulowane przez umowę SMGS 1951). Listy typu CIM sporządza się w 5 egzemplarzach, a SMGS w 6. Dokumenty te należy przetłumaczyć z polskiego na język obcy. Dla CIM obowiązuje język francuski, niemiecki lub włoski, a dla SMGS rosyjski bądź chiński,

 • transportu lotniczego – dokumenty przewozowe określane są jako AWB. Przygotowuje się je w 3 egzemplarzach: zielonym dla linii lotniczych, niebieskim dla nadawcy i różowym dla odbiorcy. Każdy z nich musi posiadać dodatkowo kopię w języku angielskim,

 • transportu morskiego – tutaj obowiązuje konosament, który pełni funkcję listu przewozowego i papieru wartościowego jednocześnie. Operator wystawia go na życzenie nadawcy. Konosament może zostać spisany imiennie (z uprawnieniami nadanymi na drodze celnej), na zlecenie (uprawnienia nadane przez indos) lub na okaziciela (oryginałem dysponuje odbiorca).

Z Tanią Paczką wiesz więcej!

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat formalności, które stosują kurierzy w przesyłkach samochodowych, kolejowych, morskich lub lotniczych? Tania Paczka zaprasza. Jesteśmy brokerem umożliwiającym nadawanie krajowych i międzynarodowych przesyłek kurierskich u różnych operatorów. Porównasz u nas obowiązujące ceny, zamówisz odbiór przygotowanej paczki i wydrukujesz wszystkie potrzebne dokumenty. Sprawdź!

Powrót

Jak wysłać przesyłki niestandardowe w DHL? - Tania-Paczka.net

18.02.2024
Bezpieczna wysyłka nietypowych przedmiotów jak rowery, AGD z DHL. Dowiedz się, jak przygotować i nadać paczkę niestandardową kurierem DHL. ...
CZYTAJ

Jak wysłać paczkę kurierem InPost? | Tania-paczka.net

10.02.2024
Chcesz wysłać paczkę kurierem InPost? Odkryj prosty i szybki sposób z Tania-Paczka.net. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak tanio i szybko nadawać przesyłki z InPost! ...
CZYTAJ

Jak odebrać paczkę z paczkomatu Inpost

04.02.2024
Jak odebrać paczkę z paczkomatu InPost? Dowiedz się, jak skorzystać z kodu odbioru i kodu QR, aby szybko odebrać przesyłkę z automatu Paczkomat. ...
CZYTAJ
Archiwum