Koszyk 0,00 0

Jak pakować przesyłki niestandardowe? Przeczytaj nasz poradnik!

10-02-2021

Chcesz wysłać krzesło, rower lub oponę? A może masz do nadania inną niestandardową przesyłkę? Dowiedz się, w jaki sposób powinieneś ją przygotować! Zamawiając przewozy kurierskie, trzeba przestrzegać kilku zasad. Wyjaśniamy, na czym polegają i o czym musi wiedzieć każdy klient.

Pakowanie przesyłek niestandardowych

Co uznajemy za przesyłkę niestandardową?

O standardzie paczki decydują dwie rzeczy. Przewoźnicy biorą pod uwagę wymiary i kształty. Niestandardowa przesyłka kurierska:

 • ma sumę wymiarów, np. od 250 do 300 cm (wysokość + długość + szerokość) - w każdej firmie kurierskiej zasady są inne,
 • ma nieregularny kształt i wystające elementy, nie jest prostopadłościanem,
 • składa się z odrębnych części połączonych na czas transportu.

Wystarczy spełnić jeden z powyższych warunków, by wysyłka kurierem wykraczała poza określony przez firmę standard. Jeśli suma wysokości, długości i szerokości jest mniejsza, ale kształt towaru jest nieregularny, wciąż mówimy o przesyłce niestandardowej. Nie jesteś pewien, jak kwalifikuje się Twój pakunek? Skorzystaj z naszego formularza zamówień. Wpiszesz tam najważniejsze parametry paczki, a system automatycznie poda rodzaj i koszt usługi. Warto również zapoznać się z cennikiem transportu. Przewidziano w nim dopłaty gabarytowe, które zmieniają się w zależności od wagi towaru.

Pakowanie gabarytowe

Materiały potrzebne do pakowania

Czego będziesz potrzebować do pakowania? Do zabezpieczenia wysyłanych przedmiotów mogą przydać się:

 • kartony, taśmy i folia stretch,
 • profile i narożniki ochronne,
 • wypełniacze.

Jeśli Twoja przesyłka zmieści się w kartonie, świetnie! W takiej sytuacji wystarczy zabezpieczenie go taśmą pakową na wszystkich łączeniach. Zazwyczaj jednak niestandardowe przewozy kurierskie dotyczą nieforemnych i kłopotliwych elementów. Wówczas można owinąć je zestawem gotowych arkuszy tekturowych i folią stretch. Wśród dostępnych na rynku wypełniaczy znajdziesz styropian, folię bąbelkową, poduszki powietrzne i granulat EPS. Świetnie sprawdzają się też pogniecione gazety. Nadawcy coraz chętniej korzystają z materiałów ekologicznych. Nieważne, jakie rozwiązanie wybierzesz. Możesz połączyć kilka różnych rodzajów wypełnień. Kluczowe jest dobranie ich odpowiedniej ilości.

Jak poprawnie opakować przedmiot do wysyłki kurierem?

Mamy dla Ciebie kilka przydatnych wskazówek. Firmy kurierskie zalecają:

 • umieszczanie nalepek adresowych na płaskiej części przesyłki,
 • dokładne zakrycie wszystkich powierzchni wysyłanego towaru,
 • zastosowanie profili i wypełniaczy do amortyzacji skutków nacisku,
 • ochronę tkanin za pomocą folii.

Szczególnie istotne jest szczelne opakowanie, które zapobiega przesuwaniu się zawartości paczki. Jeśli przedmioty będą ułożone niestabilnie, mogą zostać uszkodzone w czasie transportu. Upewnij się, że nie będą się o siebie obijać i że wszystkie krawędzie zostały owinięte akcesoriami służącymi do amortyzowania siły nacisków. Prawidłowe naklejenie nalepki adresowej umożliwia sprawne skanowanie i sortowanie przesyłek. Etykieta musi być czytelna i łatwa do znalezienia! Jeśli wysyłasz papierowe dokumenty lub inne przedmioty narażone na działanie wilgoci, zastosuj wypełnienia wodoodporne.

Dlaczego odpowiednie pakowanie jest ważne?

Czy kiedykolwiek śledziłeś trasę swojej paczki? W ten sposób najłatwiej zrozumieć, jaką długą drogę musi przebyć, by dotrzeć do celu. Wysyłka kurierem łączy się z licznymi etapami, takimi jak:

 • wielokrotne załadunki i przeładunki,
 • automatyczne sortowanie i transport na taśmach,
 • przejazdy samochodem,
 • skanowanie nalepek adresowych.

W tym czasie przesyłka przechodzi liczne wstrząsy i naciski. Ponadto kurier może ułożyć ją na samym dnie załadunku. Wówczas karton musi wytrzymać siłę innych towarów znajdujących się nad nim. Szczególnie narażone na zniszczenie są wystające elementy, które mogą o coś zahaczyć. Odpowiednie zabezpieczenie paczki pozwala uchronić ją przed zgnieceniem i zarysowaniem. Dzięki zastosowaniu wypełnień i ochronie krawędzi przedmiotów masz pewność, że unikniesz zagrożeń i uszkodzeń wysyłanych rzeczy.

Z nami nadasz kurierem każdą paczkę!

Gdzie znajdziesz najlepsze przewozy kurierskie? Zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami! Chętnie wspieramy klientów w nadawaniu niestandardowych przesyłek i pomagamy wybrać najkorzystniejsze usługi. Zabezpiecz swój pakunek i oddaj go w ręce kuriera. Nasze wskazówki są gwarancją bezpiecznej dostawy.

Powrót

Doręczenie przesyłki w dniu nadania. Jak to zrobić?

23.06.2022
Przesyłka kurierska może zostać dostarczona do odbiorcy tego samego dnia. Podpowiadamy, jak zorganizować taki transport i gdzie szukać najtańszych ofert. ...
CZYTAJ

Jak wysłać dużą paczkę i czy to dużo kosztuje?

09.06.2022
Wysłanie dużej paczki jest całkiem proste. Wyjaśniamy, w jaki sposób należy ją zapakować, jak zamówić kuriera i ile może kosztować taka usługa. ...
CZYTAJ

Przesyłka niestandardowa. Zasady pakowania

18.05.2022
Chcesz poznać zasady pakowania paczki niestandardowej? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik, a nadanie mebli, roweru czy dużego AGD już nigdy nie będzie stanowić dla Ciebie problemu. ...
CZYTAJ
Archiwum