Koszyk 0,00 0

Ile może ważyć przesyłka kurierska?

22-07-2022

Ile może ważyć przesyłka kurierska?

Kształt paczki, rodzaj opakowania oraz waga i wymiary to kwestie, które wpływają na ostateczną cenę usługi jej dostarczenia. Wiele firm kurierskich oferuje rozwiązania, obejmujące zarówno standardowe, jak i niestandardowe przesyłki, dlatego tak ważna jest właściwa deklaracja ciężaru. To od niej zależy forma dostarczenia oraz czas realizacji usługi. Sprawdź, jak wygląda odpowiednia waga przesyłek oraz jak uniknąć nieoczekiwanych opłat za ponadgabarytowe paczki. 

Waga przesyłek w pigułce

Korzystając z wycen usług przewoźników na stronach internetowych, bardzo ważne jest właściwe podanie wymiarów i wagi, ponieważ te informacje wpływają na koszt realizacji dostawy. Niestandardowe gabaryty mogą rzutować na podjęcie wykonania usługi, a złe oszacowanie wagi będzie powodem naliczenia dodatkowych opłat związanych z potrzebą specjalnego transportu wykonanego przez kuriera. Ponadto przesyłki o dużym ciężarze wyłączone są z sortowania automatycznego, co dodatkowo wpływa na cenę usługi. 

Ile może maksymalnie ważyć przesyłka standardowa?

Każda firma kurierska posiada indywidualne wytyczne dotyczące wymiarów przesyłki standardowej, której waga nie powinna wynosić więcej niż 30-35 kg. Jednak w tym pojęciu bardzo ważny jest również jej kształt. Taki rodzaj paczki powinien być zapakowany w karton o równych bokach w formie prostopadłościanu lub sześcianu. Istotną kwestią są również wymiary. Poniżej przedstawiamy szczegółową charakterystykę wybranych firm kurierskich oferujących usługi na terenie Polski:

  • DPD — najdłuższy bok 175 cm; wysokość + szerokość + długość nie przekracza 300 cm z wagą maksymalną 31,5 kg;

  • InPost — najdłuższy bok nie może przekroczyć 120 cm, a suma wymiarów nie jest większa niż 220 cm z wagą 30 kg;

  • FedEx — najdłuższy bok nie może mieć więcej niż 150 cm; żadna z pozostałych krawędzi nie przekracza 70 cm; suma dwóch najdłuższych boków jest mniejsza niż 180 cm, a waga wynosi 35 kg;

  • DHL — max. wys. 60 cm, max. szer. 60 cm, max. dł. 120 cm; wysokość + szerokość + długość nie przekraczają 260 cm z wagą 31,5 kg.

Zupełnie inaczej jest w przypadku paczek standardowych międzynarodowych. Każdy tani kurier posiada indywidualną wycenę w tym zakresie, której szczegóły po podaniu niezbędnych wymiarów znajdziesz na stronie tania-paczka.net.

Waga maksymalna przesyłek niestandardowych

Przesyłki niestandardowe charakteryzują nietypowe i nieregularne kształty — owalne, okrągłe lub cylindryczne. Kurier podejmie się doręczenia tego typu przesyłki jeśli posiada ona wagę w zakresie od 50 do 70 kg w zależności od wybranej firmy kurierskiej. Wycena takiej usługi również dostępna jest na stronie danego przewoźnika ze szczegółowymi informacjami o limitach. 

Co z przesyłkami ważącymi kilkaset kilogramów?

Dla przesyłek ważących kilkaset kilogramów dedykowana jest forma paletowa, która służy do bezpiecznego i stabilnego transportowania towarów o dużych gabarytach. Jednak i ten rodzaj usługi ma ustandaryzowane wymiary, które odnoszą się do rozmiarów, jakie posiadają tzw. europalety (800 x 1200 x 144 mm). Ten rodzaj palety przy odpowiednim rozłożeniu jest w stanie przewieźć towar o wadze do 1500 kg, jednak każda firma kurierska posiada własne limity. Przykładem jest DHL, który określa maksymalną wagę przesyłki paletowej transportowanej przez kuriera do 1000 kg. Natomiast firma DPD wyznacza limit jedynie do 700 kg.

Waga przesyłki kurierskiej

Przekroczenie wagi przesyłki – co teraz?

Nieprawidłowa deklaracja wagi nadanej przesyłki może być powodem nałożenia kary. Zazwyczaj takie informacje wysyłane są drogą e-mailową, jednak ich wartość zależy od wybranej firmy kurierskiej. Przykładowo DPD narzuca klientowi stałą karę w wysokości 125 zł, a firma FedEx szacuje jej koszt w zależności od różnicy podanej wagi i wymiarów. Na uregulowanie należności wyznaczony zostaje czas 14 dni, w przeciwnym razie sprawa trafia do zewnętrznej firmy windykacyjnej, która zajmuje się ściągnięciem należności. Podstawą do nałożenia kary są protokoły weryfikacji wymiarów, wygenerowane w momencie ważenia paczek w sortowni.

Wybierz profesjonalne usługi kurierskie!

Jeśli interesuje Cię tani kurier, który bez problemu dostarczy przesyłkę pod wskazany adres — odwiedź stronę tania-paczka.net. Oferujemy kompleksowe rozwiązania największych firm kurierskich w Polsce. Zamów kuriera najtaniej i ciesz się wygodną formą dostawy przesyłek o dowolnych gabarytach!

Powrót

Przesyłka do Niemiec: rozwiązanie dla B2B

23.09.2022
Wysyłanie paczek międzynarodowych wymaga odpowiedniego przygotowania. Dowiedź się, jak nadać paczkę do Niemiec oraz jak wybrać rozwiązanie, które zagwarantuje bezpieczną dostawę w dobrej cenie. ...
CZYTAJ

Usługi kurierskie dla firm. Co zrobić, żeby na nich oszczędzić?

09.09.2022
Oszczędność podczas prowadzenia biznesu to istotna kwestia na wielu płaszczyznach. Sprawdź, jak wybrać odpowiednią firmę kurierską, która proponuje profesjonalne rozwiązania w korzystnych cenach. ...
CZYTAJ

Jak zwrócić zamówienie na Allegro?

24.08.2022
Niektóre zakupy internetowe wymagają zwrotów. Sprawdź, jak dokonać zwrotu towarów zakupionych na Allegro oraz jak zapakować przesyłkę i wybrać najlepszą formę wysyłki. ...
CZYTAJ
Archiwum