Koszyk 0,00 0

Zaginięcie przesyłki. Co robić?

05-05-2022

zagubiona przesylka

Z roku na rok usługi kurierskie cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Duży wpływ na to mają konkurencyjne ceny i ekspresowa dostawa paczki do adresata. Zdarzają się jednak sytuacje, że przesyłka zaginie. Co wtedy robić, komu to zgłosić, gdzie złożyć reklamację i czy przysługuje nam z tego tytułu odszkodowanie? Sprawdź!

Paczka nie dotarła do adresata lub opóźnia się

Szacuje się, że średnio 98% paczek dociera do adresata zgodnie z planem. Czasem jednak przesyłka gdzieś się zawieruszy. Wśród najczęstszych przyczyn jej zaginięcia wymienia się:

 • niepoprawny albo niepełny adres, np. pomylona nazwa ulicy lub brak kodu pocztowego,

 • nieczytelna, odklejona etykieta lub list przewozowy,

 • kłopoty z cłem – przy zamówieniach międzynarodowych.

Zanim jednak zgłosisz zaginięcie towaru, najpierw sprawdź skrzynkę mailową. Być może przeoczyłeś informację o opóźnionej realizacji zamówienia. Sprawdź też, czy w Twojej skrzynce pocztowej nie ma awizo. Możliwe, że próba dostarczenia paczki nastąpiła w czasie, gdy nikogo nie było w domu. Dlatego przy zamówieniu zawsze warto podać numer telefonu komórkowego. Dzięki temu kurier może zadzwonić i poinformować o terminie dostarczenia przesyłki. Na podany numer przychodzą też powiadomienia SMS.

Jak sprawdzić, co dzieje się z przesyłką?

Zanim zgłosisz reklamację o zaginięciu przesyłki, sprawdź, co się z nią dzieje. Monitorowanie paczki w internecie jest bardzo proste w obsłudze i zaczyna się już w chwili, kiedy kurier odbierze ją od nadawcy.

Na maila dostaniesz wiadomość od przewoźnika z odnośnikiem do strony, która umożliwia lokalizację zamówienia. Wystarczy wpisać tam numer listu przewozowego lub numer zlecenia, a już po kilku minutach wyświetli się aktualny status paczki, np. kurier odebrał przesyłkę od nadawcy czy towar został dostarczony do sortowni lub do oddziału doręczającego. Jeśli status długo się nie zmienia, może to być powód do niepokoju. Na szczęście są to sytuacje bardzo rzadkie.

Na naszej stronie umożliwiamy śledzenie przesyłek takich przewoźników jak między innymi InPost, DPD, FedEx, GLS czy DHL.

gdzie-zglosic-zagubiona-przesylke

Gdzie zgłosić zagubioną przesyłkę?

Jeśli masz jakiekolwiek podejrzenie, że Twoja przesyłka mogła zaginąć, skontaktuj się ze sprzedawcą, u którego zakupiłeś towar lub z operatorem, jakiemu zleciłeś usługi kurierskie. Masz na to 14 dni od czasu nadania. Jeśli przesyłka się nie znajdzie, wdrażana jest procedura reklamacyjna. Poniżej prezentujemy, jak to wygląda u poszczególnych kurierów, np.:

 • DPD – przyjmuje reklamacje pisemne i elektroniczne – trzeba załączyć niezbędne dokumenty,

 • InPost – najlepiej zadzwonić na infolinię i złożyć oficjalną reklamację,

 • DHL – możliwa jest reklamacja online poprzez wypełnienie stosownego formularza zamieszczonego na oficjalnej stronie firmy,

 • GLS – warto zgłosić reklamację poprzez stronę online.

Jak złożyć reklamację i kiedy przysługuje odszkodowanie za zagubioną przesyłkę?

Niezależnie, czy zaginęła paczka tania, czy o znacznej wartości zgłoś oficjalne zażalenie, np. wchodząc w zakładkę: Reklamacje na stronie danego przewoźnika. Wybierz powód skargi, a zostaniesz przekierowany na podstronę, na której dowiesz się, jakie dokumenty są niezbędne do złożenia reklamacji, np.:

 • formularz reklamacyjny,

 • potwierdzenie odebrania paczki przez kuriera,

 • dokument potwierdzający wartość przesyłki – faktura, rachunek lub paragon,

 • wartość wyliczonej straty.

Musisz też złożyć oświadczenie upoważniające operatora do przeprowadzenia całego procesu reklamacyjnego. Podaj nr konta, na które ma zostać wpłacone ewentualne odszkodowanie.

Po wypełnieniu formularza online i załączeniu wszystkich dokumentów wyślij reklamację i czekaj na odpowiedź.

Jeśli zaginął list polecony, możesz otrzymać odszkodowanie w kwocie maksymalnej – 145 zł – to 50-krotność pobranej kwoty.

W przypadku zaginięcia paczki, to Ty możesz wskazać kwotę odszkodowawczą, ale nie może ona być wyższa niż 10-krotność opłaty jej nadania.

Przy szczególnie cennych przedmiotach warto rozważyć dodatkowe ubezpieczenie w wysokości nawet do 50 tysięcy złotych.

Z tania-paczka.net Twoja przesyłka bezpiecznie dotrze do celu!

Chcesz nadać przesyłki kurierskie? Z nami zrobisz to najtaniej i masz gwarancję, że Twoja paczka zawsze bezpiecznie dotrze do celu. Realizujemy zarówno zlecenia krajowe, jak i międzynarodowe. Nie czekaj, zamów kuriera już dziś i o nic się nie martw. Serdecznie zapraszamy do współpracy.

Powrót

Doręczenie przesyłki w dniu nadania. Jak to zrobić?

23.06.2022
Przesyłka kurierska może zostać dostarczona do odbiorcy tego samego dnia. Podpowiadamy, jak zorganizować taki transport i gdzie szukać najtańszych ofert. ...
CZYTAJ

Jak wysłać dużą paczkę i czy to dużo kosztuje?

09.06.2022
Wysłanie dużej paczki jest całkiem proste. Wyjaśniamy, w jaki sposób należy ją zapakować, jak zamówić kuriera i ile może kosztować taka usługa. ...
CZYTAJ

Przesyłka niestandardowa. Zasady pakowania

18.05.2022
Chcesz poznać zasady pakowania paczki niestandardowej? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik, a nadanie mebli, roweru czy dużego AGD już nigdy nie będzie stanowić dla Ciebie problemu. ...
CZYTAJ
Archiwum