Koszyk 0,00 0

Kiedy warto ubezpieczyć przesyłkę kurierską? Poznaj porady ekspertów!

28-12-2020

Masz zamiar nadać paczkę i zastanawiasz się, czy warto ją ubezpieczyć? Chcesz wiedzieć, co możesz przez to zyskać? Jeśli tak, to zapraszamy do lektury. Dzięki nam dowiesz się, jak uniknąć zbędnych kłopotów oraz sprawić, by Twoja przesyłka bezpiecznie dotarła do adresata.

ubezpieczenie przesyłek kurierskich

Ubezpieczenie – zbędny koszt czy gwarancja bezpieczeństwa?

Firmy przewozowe dokładają starań, by dostarczać paczki na miejsce przeznaczenia szybko i bez uszkodzeń. Mimo to może się zdarzyć, że coś pójdzie nie tak – nikt nie ma wpływu na wypadki losowe. Jeśli więc zamierzasz skorzystać z usług kurierskich i wysłać jakiś wartościowy lub delikatny przedmiot, wykupienie ubezpieczenia będzie rozsądnym posunięciem.

Jeżeli natomiast planujesz przesłać rzecz o małej wartości, płacenie za dodatkową polisę nie będzie miało sensu, tym bardziej że większość firm w cenie nadania przesyłki uwzględnia koszt standardowego ubezpieczenia. Przykładowo, na tania-paczka.net wszystkie paczki są w standardzie objęte ubezpieczeniem do kwoty 100 zł. Szczegółowe cenniki każdej z firm przewozowych znajdziesz na naszej stronie internetowej.

Jak działa ubezpieczenie przesyłki

W jakich przypadkach warto wykupić ubezpieczenie przesyłki?

Wiele zależy od tego, jak bardzo zmartwiłaby Cię strata lub zniszczenie zawartości paczki, którą masz zamiar nadać kurierem. Z pewnością powinieneś pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia, jeśli wysyłasz takie przedmioty, jak:

 • sprzęt elektroniczny,
 • antyki i obrazy,
 • rękodzieło artystyczne,
 • dokumenty, umowy, akta sądowe,
 • przedmioty kruche, np. wykonane ze szkła lub porcelany.

Innymi słowy, zalecamy tę opcję, jeśli wysyłasz rzeczy delikatne, o dużej wartości sentymentalnej lub pieniężnej. Cena polisy zależy od tego, jaką firmę kurierską wybierzesz. 

Pamiętaj też, że ubezpieczenie paczki jest wliczone w cenę, jeśli nadajesz przesyłkę pobraniową. Jeżeli bowiem zdarzy się, że ulegnie ona po drodze uszkodzeniu, to odbiorca za nią nie zapłaci, a Ty zostaniesz bez pieniędzy i w dodatku ze zniszczonym towarem.

Co zyskujesz, ubezpieczając paczkę?

Jeżeli zdecydujesz się na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, możesz odnieść bardzo konkretne korzyści. Co ważne, z góry wiesz dokładnie, ile za nie zapłacisz i nie musisz się martwić o ewentualne nieprzewidziane koszty. Jeśli towar, który wysłałeś, zostanie uszkodzony lub zniszczony, Ty otrzymasz odszkodowanie.

Innymi słowy, wykupując polisę, płacisz za święty spokój – co oczywiście nie oznacza, że w przypadku zniszczenia przesyłki, pieniądze zostaną Ci wypłacone automatycznie. Aby to było możliwe, musisz spełnić pewne warunki.

Dochodzenie odszkodowania w praktyce

Jeśli dojdzie do utraty Twojej przesyłki kurierskiej, masz prawo otrzymać odszkodowanie. Będziesz potrzebować jakiegoś dokumentu, który udowodni wysokość poniesionej szkody. Może to być na przykład:

 • paragon,
 • faktura zakupu,
 • świadectwo wytworzenia,
 • umowa z serwisu typu Allegro lub OLX,
 • umowa kupna-sprzedaży. 

Pamiętaj jednak, że w przypadku wystąpienia straty, masz do czynienia z dwoma kwotami:

 • udokumentowaną wartością przedmiotu,
 • wysokością jego ubezpieczenia.

Jeżeli dojdzie do utraty paczki, zostanie Ci wypłacona niższa z tych sum. Przykładowo, jeśli masz paragon dowodzący, że przedmiot kosztował 3000 złotych, a ubezpieczyłeś go na 2000 – otrzymasz 2000 złotych rekompensaty.

Wybierz usługi kurierskie dostosowane do swoich potrzeb!

Przesyłka kurierska to tani, szybki i wygodny sposób transportu. Możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia daje Ci pewność, że w razie utraty lub zniszczenia paczki, będziesz mógł odzyskać przynajmniej część jej wartości.

Pamiętaj jednak, że szczegółowe zasady oraz kwoty ubezpieczeń poszczególnych firm kurierskich mogą się znacząco różnić. Dlatego, by oszczędzić sobie kłopotów i zbędnych kosztów, najlepiej jest korzystać z usług wiarygodnego pośrednika. Dzięki temu zyskasz łatwy dostęp do różnych ofert, a co za tym idzie – będziesz mógł szybko je porównać i wybrać tę najkorzystniejszą.

Powrót

Jak sprzedawać rękodzieła przez Internet? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania

25.09.2023
Chcesz zacząć zarabiać na wyrobach handmade? Podpowiadamy, jak rozpocząć skuteczną sprzedaż rękodzieła przez Internet. Dowiedz się, gdzie szukać odbiorców oraz jak zapakować przesyłki kurierskie. ...
CZYTAJ

3 sposoby na usprawnienie procesu wysyłki w Twoim sklepie internetowym

11.09.2023
Zależy Ci na usprawnieniu procesu dostaw w Twoim sklepie online? Przedstawiamy 3 sposoby, które przyspieszą wysyłkę, pomogą zautomatyzować czynności i zadbać, aby przesyłka kurierska sprawnie dotarła do ...
CZYTAJ

O czym pamiętać, pakując produkty do wysyłki do klienta?

21.08.2023
Prowadzisz sklep internetowy? Podpowiadamy, jakie opakowania wybrać i jak zapakować oraz zabezpieczyć wysyłane produkty, aby zrobić pozytywne wrażenie na kliencie. Sprawdź i zamów zaufanego kuriera. ...
CZYTAJ
Archiwum