Koszyk 0,00 0

Jak wysłać niestandardową przesyłkę paletową? Eksperci z Taniej Paczki odpowiadają na pytania

20-11-2023

niestandardowa-przesylka-paletowa

Chcesz wysłać duże lub ciężkie rzeczy, ale nie da się ułożyć ich na standardowej palecie? W tym przypadku potrzebna jest niestandardowa przesyłka kurierem. Firmy realizują tego typu zamówienia za dodatkową opłatą. Jak przygotować i nadać swój ładunek? Których towarów nie wolno wysyłać? Przygotowaliśmy kompleksowy poradnik. Przeczytaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania udzielone przez ekspertów z Taniej Paczki, zamów kuriera i uniknij niepotrzebnych problemów.

 

Niestandardowa przesyłka paletowa

Jaka przesyłka kurierem jest uznawana za niestandardową? Chodzi tutaj o platformy, które przekraczają dopuszczalne wymiary. Standardem są euro palety o podstawie 120 x 80 cm.

Operatorzy współpracujący z serwisem brokerskim Tania Paczka przewożą również palety o wymiarach:

  • 120 x 100 cm,

  • 120 x 110 cm,

  • 120 x 120 cm,

  • 100 x 100 cm,

  • 80 x 60 cm (półpaleta),

  • 60 x 40 cm (1/4).

Wszystkie platformy o innych rozmiarach są traktowane jako niestandardowe. W podobny sposób są kwalifikowane towary wystające poza obrys podstawy. Ten ostatni przypadek dotyczy przedmiotów o nieregularnych kształtach. Zanim klikniesz „zamów kuriera” zawsze dokładnie sprawdź wytyczne wybranego przewoźnika i wybierz opcję odpowiadającą przygotowanemu ładunkowi. Posiadasz paletę o niestandardowych wymiarach? Skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego. Przygotujemy dla Ciebie indywidualną wycenę.

Czego nie możesz wysłać paletą?

Paletą nie wyślesz przedmiotów o dużej wartości lub bardzo delikatnych. Firmy obsługujące przesyłki kurierem najczęściej nie obsługują dostaw biżuterii i kamieni szlachetnych, substancji żrących czy dzieł sztuki. Istnieją również przepisy prawne zabraniające przewozu konkretnych ładunków (m.in. materiałów wybuchowych i pirotechnicznych, urządzeń hazardowych, próbek biologicznych, materiałów promieniotwórczych, żywych zwierząt). Inną grupą są produkty nielegalne (np. środki odurzające) oraz wymagające koncesji (m.in. papierosy i alkohole).

Czy kurier sprawdza zapakowaną paletę? Nie ma on takiego obowiązku. Jednak to nadawca odpowiada za zawartość. Często jest ona prześwietlana w centrach logistycznych (podczas przeładunku), dlatego należy dokładnie deklarować, co będzie transportowane.

Jak zabezpieczyć niestandardową paletę?

Zastanawiasz się, jak wysłać paletę niestandardową? Odpowiednie przygotowanie przesyłki kurierem zwiększa poziom bezpieczeństwa. Dzięki prawidłowym zabezpieczeniom Twoje mienie ma szansę dotrzeć do odbiorcy w nienaruszonym stanie. Ważna jest ochrona przesyłanych przedmiotów przed wstrząsami i obiciami. Wybieraj wyłącznie palety w dobrym stanie technicznym i nieuszkodzone (drewno nie może być popękane czy przegniłe). Wtedy masz gwarancję, że deski nie załamią się w transporcie, a wystające gwoździe niczego nie porysują.

Zadbaj o stabilność swojego ładunku. Środek ciężkości powinien znajdować się przy centrum podłoża. Towar ustawiaj możliwie jak najciaśniej, aby nie przesuwał się w drodze i nie obijał o siebie. Gdy wysyłasz dużą ilość niewielkich produktów, zapakuj je w opakowania zbiorcze. Ładunek na palecie owiń mocną filią stretch (minimum kilka razy).

Najlepiej, gdy zawartość nie wystaje poza obrys. Czasami jest to jednak niemożliwe w przypadku przesyłek niestandardowych. Wtedy kanty zabezpiecz specjalnymi narożnikami kartonowymi, a całość przypnij do podłoża mocnymi pasami poliuretanowymi.

zamow-kuriera-paleta

Na co zwrócić uwagę, wybierając kuriera?

Pamiętaj, że niestandardowe przesyłki paletowe są droższe od standardowych. Cena za tranzyt najczęściej rośnie proporcjonalnie do gabarytów i ciężkości ładunku. Dokładnie porównaj wytyczne poszczególnych firm, aby nie przepłacić za dostawę. Podczas doboru przewoźnika weź pod uwagę również terminy dostaw. Gdy prowadzisz sklep internetowy lub firmę mogą one przeważyć o braku przestojów w pracy oraz konkurencyjności prowadzonego biznesu. Zamów renomowanego kuriera, który zadba o powierzane mienie i nie uszkodzi go podczas przewozu. W przypadku droższej zawartości rozważ możliwość wykupu ubezpieczenia.

Skorzystaj z usług brokera Tania Paczka

Tania Paczka to broker usług kurierskich współpracujący ze sprawdzonymi przedsiębiorstwami z branży logistyczno-transportowej (m.in. DHL, DPD, Raben, PEKAES, Poczta Polska). Razem z nami szybko i niedrogo nadasz niestandardową przesyłkę paletową. Wypełnij formularz i zaznacz w nim prawidłową opcję, opłać swoją przesyłkę i zamów kuriera online. Następnie wydrukuj przesłany list przewozowy i czekaj na odbiór spod podanego adresu.

Powrót

Jak wysłać przesyłki niestandardowe w DHL? - Tania-Paczka.net

18.02.2024
Bezpieczna wysyłka nietypowych przedmiotów jak rowery, AGD z DHL. Dowiedz się, jak przygotować i nadać paczkę niestandardową kurierem DHL. ...
CZYTAJ

Jak wysłać paczkę kurierem InPost? | Tania-paczka.net

10.02.2024
Chcesz wysłać paczkę kurierem InPost? Odkryj prosty i szybki sposób z Tania-Paczka.net. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak tanio i szybko nadawać przesyłki z InPost! ...
CZYTAJ

Jak odebrać paczkę z paczkomatu Inpost

04.02.2024
Jak odebrać paczkę z paczkomatu InPost? Dowiedz się, jak skorzystać z kodu odbioru i kodu QR, aby szybko odebrać przesyłkę z automatu Paczkomat. ...
CZYTAJ
Archiwum