Koszyk 0,00 0

Jak zwrócić towar kupiony przez Internet? Jak dokonać zwrotu kurierem?

15-04-2021

Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz zwrócić towar zakupiony w Internecie? Chcesz się dowiedzieć, jakie są Twoje prawa, kto powinien ponosić koszty wysyłki i o czym powinieneś pamiętać, nadając paczkę kurierem? W takim razie przeczytaj koniecznie nasz krótki poradnik! Jesteśmy przekonani, że zawarte w nim informacje okażą się dla Ciebie przydatne.

Jak zwrócić towar zakupiony przez internet?

Zakupy w Internecie a prawa konsumenta

Coraz więcej osób decyduje się na kupowanie online. Jest to pod wieloma względami wygodniejsza opcja niż tradycyjny sposób robienia zakupów. Sprawne i tanie usługi kurierskie sprawiają, że tak zakupione produkty mogą znaleźć się u Ciebie w domu nawet na drugi dzień. A nawet doliczając opłatę za wysyłkę i tak ostateczna cena nierzadko jest niższa niż koszt zakupu takiego samego towaru w sklepie stacjonarnym. 
Warto przy tym pamiętać, że kupowanie w Internecie ma jeszcze jedną istotną zaletę – zgodnie z przepisami, jeżeli jesteś konsumentem w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, czyli nie kupujesz towaru „na firmę”, masz aż 14 dni na zwrot, i to bez podania przyczyny. Jak go dokonać? Bardzo prosto – wystarczy tylko przestrzegać dwóch ważnych zasad:

  1. Odsyłany towar musi być nienaruszony i nieużywany. Jeśli go uszkodzisz, sprzedający ma prawo oddać Ci mniej pieniędzy, jednak nadal ma obowiązek przyjęcia Twojej przesyłki. 
  2. Należy pilnować 14-dniowego okresu zwrotu. Pamiętaj, że liczy się on od daty odebrania przez Ciebie paczki. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, gdy czternasta doba wypada w weekend lub święto. Wówczas termin upływa w następny dzień roboczy.

Jakie towary kupione online można zwrócić?

Warto pamiętać, że nie wszystkie rzeczy kupione w Internecie będziesz mógł odesłać. Prawo zwrotu przesyłki nie przysługuje Ci w poniższych przypadkach:

  1. Gdy przedmiot został wykonany specjalnie na Twoje indywidualne zamówienie – np. gdy kupiłeś okulary korekcyjne dostosowane do swoich potrzeb.
  2. Jeśli towar ulega szybkiemu zepsuciu lub przeterminowaniu (np. mięso, wędliny, świeże owoce).
  3. Jeżeli przedmiot został przez Ciebie rozpieczętowany, a z jego specyfiki wynika, iż traci on przez to pierwotną wartość. Dotyczy to np. soczewek kontaktowych, płyt CD, DVD oraz BluRay.

Poza wymienionymi sytuacjami zawsze masz 14-dniowe prawo zwrotu zamówionej przesyłki. Co więcej, jeśli sprzedawca nie poinformuje Cię o tym przywileju, termin wydłuża się aż do 12 miesięcy. Przepisy są tak skonstruowane, by chronić interes kupującego konsumenta. Sprawia to, że zakupy online są bezpieczne. 

Zwrot zakupów kurierem

Kto ponosi koszt przesyłki zwrotnej?

Kto powinien zapłacić za zwrot zamówionego przez Ciebie towaru? Odpowiedź na to pytanie zależy od polityki danej firmy. Niektóre sklepy internetowe gwarantują swoim klientom bezpłatny zwrot kurierem i mają w zwyczaju współpracować z konkretnymi dostawcami usług przewozowych. Zwykle jednak dotyczy to dużych, międzynarodowych sieci handlowych. Jeśli sprzedawca, u którego dokonałeś zakupu, nie oferuje możliwości darmowego odesłania towaru, koszty nadania przesyłki kurierskiej leżą po Twojej stronie. 

Jak odesłać kupiony towar kurierem?

Najprostszym, a zarazem najwygodniejszym sposobem zwrotu towaru jest wysyłka paczki kurierem. Dzięki temu zyskasz pewność, że towar trafi z powrotem do sprzedawcy szybko, sprawnie i bez uszkodzeń.
Pamiętaj, że nie masz obowiązku korzystania z tej samej firmy przewozowej, która dostarczyła przesyłkę do Ciebie. Jeśli to Ty będziesz ponosił koszty zwrotu towaru, warto wybrać sprawdzonego, taniego przewoźnika. Pamiętaj, że rzetelny kontrahent wcale nie musi być drogi – wybierając dostawcę usług kurierskich, sprawdź więc dokładnie, jak możesz zaoszczędzić. 
Nie zapominaj, że paczka powinna być odpowiednio zabezpieczona, tak by jej zawartość nie uległa uszkodzeniu podczas transportu. Nadając przesyłkę kurierską, zwróć też uwagę na adres, pod jaki należy ją wysłać – niektóre sklepy mają magazyny w innym miejscu niż biura. 

Na tania-paczka.net szybko i tanio nadasz swoją przesyłkę!

Robienie zakupów online to prosty sposób na oszczędzanie czasu i pieniędzy. Dzięki odpowiednio skonstruowanym przepisom zyskujesz pewność, że gdy zamówiony towar nie spełni Twoich oczekiwań, możesz go bez przeszkód zwrócić.
Jeśli chcesz tanio i wygodnie wysłać paczkę i szukasz firmy specjalizującej się w usługach kurierskich, sprawdź naszą ofertę! Gwarantujemy, że dostarczymy Twoją przesyłkę szybko i sprawnie, a Ty już wkrótce odzyskasz swoje pieniądze od sprzedawcy i będziesz mógł ponownie udać się na wirtualne zakupy. 

Powrót

Jak wysłać przesyłkę za granicę? Przeczytaj, w jaki sposób przygotować paczkę dla kuriera!

14.03.2023
Dowiedz się, czym przesyłki kurierskie zagraniczne różnią się od krajowych. Poznaj zasady pakowania paczek i formalności, które pozwolą Ci zamówić kuriera prosto do Twojego domu lub firmy. ...
CZYTAJ

Reklamacja. Jak przygotować dokumenty i paczkę dla kuriera?

17.02.2023
Nie jesteś zadowolony z obsługi firmy dostarczającej przesyłki kurierskie? Przeczytaj, kiedy możesz złożyć reklamację i jak wyglądają procedury. Skompletuj potrzebne dokumenty i złóż skargę. ...
CZYTAJ

Czego nie wolno wysyłać za pośrednictwem kuriera?

03.02.2023
Czego nie dostarczy żaden kurier? Poznaj najczęstsze wyłączenia i dowiedz się, jakich rzeczy nie wyślesz przesyłką kurierską. Przygotuj prawidłowo paczkę i uniknij niepotrzebnych problemów. ...
CZYTAJ
Archiwum