Koszyk 0,00 0

Jak wysłać paczkę za pobraniem? Sprawdź!

17-07-2023

paczka-pobraniowa

Chcesz sprzedać coś lub kupić za pośrednictwem serwisu ogłoszeniowego bądź portalu aukcyjnego? Bezpiecznym rozwiązaniem będzie wysyłka za pobraniem, która pozwoli kupującemu zapłacić gotówką przy odbiorze towaru. Dowiedz się, jak nadać taką paczkę. Wyjaśniamy również, w jaki sposób odebrać przesyłkę u kuriera lub w paczkomacie. Poznaj obowiązujące zasady i skorzystaj z tej wygodnej możliwości dostawy.

 

Przesyłki pobraniowe – wyjaśniamy

Terminem przesyłka za pobraniem (COD) w branży określa się usługę doręczania z płatnością podczas odbioru (u kuriera lub obecnie także w paczkomacie). Nadawca składający zamówienie na dostawę określa w liście przewozowym wysokość należności, a adresat otrzymuje swoją paczkę w momencie, gdy dokona za nią opłaty.

Ten sposób doręczeń w swoich ofertach często posiadają sklepy internetowe, które chcą umożliwić klientom płatność gotówką. Może to być podyktowane brakiem dostępu do bankowości elektronicznej i szybkich przelewów czy obawą przed bezgotówkowymi formami płatności. Tradycyjne przesyłki pobraniowe są także popularne wśród osób prywatnych sprzedających lub kupujących w sieci, które taką formę zapłaty traktują jako zabezpieczenie przed oszustwami.

Jak nadać przesyłkę za pobraniem?

Jak zamówić możliwość wysyłki za pobraniem? Nadasz ją dokładnie w taki sam sposób jak inne. Jedyną różnicą jest to, że w etykiecie (liście przewozowym) musisz określić kwotę pobrania. Do ceny, którą ustalisz za przesyłaną zawartość, dodaj po prostu koszt dostawy i podaj ostateczną sumę, którą odbiorca zapłaci kurierowi.

Pamiętaj także, aby udostępnić przewoźnikowi numer rachunku bankowego, gdzie trafią pieniądze z rozliczenia. Ich zwrot najczęściej następuje w czasie od 5 do 10 dni, ale poszczególni operatorzy mogą stosować swoje własne terminy (znajdziesz je w regulaminie świadczonych usług). Coraz częściej dostępne są dodatkowe usługi Express czy pobranie natychmiastowe, które pozwalają szybciej uzyskać pieniądze (nawet w kolejnym dniu roboczym następującym po dostarczeniu).

Chcesz nadać przesyłkę pobraniową w naszym serwisie? Wypełnij formularz online. Podaj tutaj:

 • liczbę paczek,

 • wagę w kg,

 • wymiary w cm (długość x szerokość x wysokość),

 • rodzaj opakowania,

 • kwotę pobrania w zł,

 • kwotę ubezpieczenia (opcjonalnie),

 • dane adresowe nadawcy i odbiorcy,

 • preferowaną datę nadania,

 • numer rachunku bankowego.

Odbiór paczki za pobraniem u kuriera i w paczkomacie

Gdy wysyłka za pobraniem dostarczana jest w systemie door to door, wystarczy, że odbiorca dokona opłaty bezpośrednio u kuriera, który przywiezie towar. Obecnie większość przewoźników pozwala nie tylko na tradycyjne płatności gotówką, ale także kartą (pracownik przywiezie wtedy terminal transakcyjny).

Chcesz skorzystać z dostawy do paczkomatu? Tutaj także możliwy jest odbiór przesyłki za pobraniem. Potrzebna będzie Ci aplikacja InPost Mobile – za jej pomocą w kilka sekund zapłacisz za swoje zamówienie.

Do wyboru pozostają płatności:

 • BLIK – skrzynka otworzy się po wpisaniu wygenerowanego przez Twój banku kodu,

 • Apple Pay (smartfony z systemem iOS) lub Google Pay (smartfony z Androidem),

 • kartą,

 • PayByLink – wystarczy, że wybierzesz tę opcję przelewem w aplikacji, a system przeniesie Cię do strony banku i formularza. Po zaksięgowaniu opłaty otrzymasz kod odbioru (otworzysz nim paczkomat).

platnosc-za-pobraniem

Zagraniczne paczki pobraniowe – co warto wiedzieć?

Opcję pobraniowych paczek zagranicznych w 2022 roku do swojej oferty wprowadziła firma UPS. Przewoźnik możliwość tę na razie przypisuje jednak jedynie do wybranych kierunków, dlatego dokładnie sprawdź, czy adres odbiorcy jest zlokalizowany w obszarze obsługiwanym przez operatora.

Wysokość pobrania zadeklaruj w lokalnej walucie (weź pod uwagę kraj odbiorcy) i pamiętaj, aby swój numer konta podać wraz z polskim numerem IBAN. Firma kurierska przewalutuje opłatę według swojej procedury, a pieniądze trafią na Twoje konto w złotówkach. Do swojej paczki musisz wtedy dołączyć dokument „UPS TURN-IN COPY” (pobierzesz go ze strony UPS wraz z listem przewozowym).

Skorzystaj z usług brokera już dziś!

Interesują Cię tanie wysyłki za pobraniem? Zapraszamy. Tania Paczka to broker gromadzący w jednym miejscu oferty najpopularniejszych firm kurierskich. Za naszym pośrednictwem szybko dobierzesz najkorzystniejszą opcję, wygenerujesz etykietę i zamówisz odbiór przygotowanej przesyłki krajowej lub zagranicznej. Sprawdź i skorzystaj z rzetelnych usług w konkurencyjnej cenie.

Powrót

Jak sprzedawać rękodzieła przez Internet? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania

25.09.2023
Chcesz zacząć zarabiać na wyrobach handmade? Podpowiadamy, jak rozpocząć skuteczną sprzedaż rękodzieła przez Internet. Dowiedz się, gdzie szukać odbiorców oraz jak zapakować przesyłki kurierskie. ...
CZYTAJ

3 sposoby na usprawnienie procesu wysyłki w Twoim sklepie internetowym

11.09.2023
Zależy Ci na usprawnieniu procesu dostaw w Twoim sklepie online? Przedstawiamy 3 sposoby, które przyspieszą wysyłkę, pomogą zautomatyzować czynności i zadbać, aby przesyłka kurierska sprawnie dotarła do ...
CZYTAJ

O czym pamiętać, pakując produkty do wysyłki do klienta?

21.08.2023
Prowadzisz sklep internetowy? Podpowiadamy, jakie opakowania wybrać i jak zapakować oraz zabezpieczyć wysyłane produkty, aby zrobić pozytywne wrażenie na kliencie. Sprawdź i zamów zaufanego kuriera. ...
CZYTAJ
Archiwum