Koszyk 0,00 0

Czy każdy towar można wysłać paletą? Sprawdź!

06-11-2023

przesylka-kurierem

Do wysyłania ciężkich rzeczy lub większej ilości produktów w opakowaniach zbiorczych najlepiej sprawdzi się paletowa przesyłka kurierem. Z rozwiązania tego korzystają zarówno osoby indywidualne, jak i sklepy czy hurtownie internetowe, firmy zamawiające surowce potrzebne do produkcji oraz dostarczające do odbiorców swoje wyroby. Czy paletą można wysłać każdy towar? Odpowiadamy! Przeczytaj i rozwiej swoje wątpliwości, a także zamów najlepszego kuriera, który zrealizuje usługę.

 

Dowiedz się więcej o przesyłce paletowej

Paletowa przesyłka kurierem to wygodne rozwiązanie pozwalające bezpiecznie transportować ciężkie lub duże ładunki. Układa się je na specjalnej platformie wykonanej z drewnianych desek. Taka podstawa stanowi zabezpieczenie dla przewożonych przedmiotów.

Firmy kurierskie najczęściej wykorzystują:

 • euro palety (EUR) –120 x 80 cm,

 • standardowe palety przemysłowe – 120 x 100 cm,

 • półpalety – 60 x 80 cm.

Bardzo ważne jest zastosowanie dobrej jakości platformy. Może ona być używana, ale należy sprawdzić ewentualne uszkodzenia (pęknięcia, głębokie rysy, wystające gwoździe itp.). Rzeczy trzeba rozłożyć równomiernie, maksymalnie blisko siebie, a następnie kilka razy owinąć je folią stretch. Czasami stosuje się również poliuretanowe pasy czy kartonowe narożniki.

Poznaj oferty firm kurierskich

Przed nadaniem przesyłki paletowej kurierem, dokładnie poznaj oferty przewoźników działających na polskim rynku i obsługujących dostawy krajowe oraz międzynarodowe. Przedsiębiorstwa często stosują swoje własne wytyczne dotyczące np. maksymalnej wysokości towarów ułożonych na poszczególnych rodzajach palet czy wagi całkowitej ładunku.

Duża konkurencja w branży transportowo-logistycznej sprawia, że poszczególne marki bardzo często oferują nie tylko przewozy, ale także usługi dodatkowe. Są to m.in.:

 • dostawy ekspresowe (idealne dla produktów, które szybko się psują),

 • możliwość przeadresowania,

 • doręczenie w sobotę,

 • ubezpieczenia.

W naszym serwisie brokerskim sprawdzisz usługi najbardziej znanych operatorów. Współpracujemy z przewoźnikami: DHL, DPD, PEKAES, Poczta Polska czy Raben. Porównaj dostępne opcje wysyłki oraz ceny i zamów kuriera, który zrealizuje Twoje zlecenie.

Towary, które można wysłać paletą

Paletowe przesyłki kurierem są wykorzystywane przede wszystkim wtedy, gdy zawartość jest zbyt duża lub ciężka do bezpiecznego przewiezienia jej do odbiorcy w standardowych pudełkach kartonowych. Przewoźnicy najczęściej ten sposób pakowania zalecają dla ładunków ważących ponad 50 kg (waga ta często jest ograniczeniem przy paczkach standardowych i niestandardowych).

Palety wykorzystuje się np. do wysyłki:

 • materiałów budowlanych,

 • stolarki okiennej i drzwiowej,

 • mebli i wyposażenia do domu,

 • dużych urządzeń RTV i AGD,

 • maszyn.

Producenci wybierają przesyłki paletowe do dostarczania wytworzonych produktów w opakowaniach zbiorczych (m.in. artykuły spożywcze, chemiczne, farmaceutyczne, kosmetyki, elektronika, zabawki). Sklepy i hurtownie w ten sposób towarują swoje magazyny.

jak-zapakowac-palete

Jaki ładunek jest zabroniony?

Zgodnie z przepisami prawa istnieją wykluczenia towarów, których nie może zawierać żadna przesyłka kurierem. Na liście znalazły się m.in.:

 • żywe zwierzęta,

 • szczątki ludzkie i zwierzęce (prochy),

 • broń (w tym repliki),

 • materiały wybuchowe i pirotechniczne,

 • paliwa,

 • kamizelki kuloodporne,

 • urządzenia hazardowe,

 • próbki biologiczne,

 • materiały promieniotwórcze.

Zakaz obejmuje również wszystkie rzeczy, które wymagają pozwoleń lub koncesji na obrót. W tej grupie znalazły się m.in. papierosy czy falsyfikaty dokumentów państwowych (banderole, kupony loteryjne).

Dodatkowo poszczególni kurierzy bardzo często stosują swoje własne wykluczenia. Na paletach raczej nie będziesz mógł nadać wyrobów biżuteryjnych, metali i kamieni szlachetnych, substancji żrących, alkoholu, antyków czy dzieł sztuki.

Zawsze sprawdź ograniczenia wagowe dla poszczególnych palet i dopiero wtedy zamów kuriera, ponieważ może okazać się, że Twoja przesyłka zostanie zakwalifikowana jako transport ponadgabarytowy, którym zajmują się jedynie wyspecjalizowane firmy.

Zamów kuriera po przesyłkę paletową!

Już wiesz, jakie towary możesz nadać jako przesyłkę paletową, a które dostarcza się w inny sposób? Teraz czas na wybranie najkorzystniejszej oferty dla siebie. W serwisie Tania Paczka przeanalizujesz oferty najpopularniejszych w Polsce operatorów. Skorzystaj z naszego formularza, podaj wszystkie wymagane dane, opłać usługę i zamów kuriera, który odbierze paletę spod Twojego domu lub biura.

Powrót

Nowości i trendy w usługach kurierskich w 2024 roku

18.06.2024
Rok 2024 przynosi wiele innowacji w branży usług kurierskich. Dowiedz się, w jaki sposób będzie kształtował się nowoczesny rynek usług kurierskich w najbliższych latach!  ...
CZYTAJ

Jak zwrócić paczkę inpost

02.06.2024
Dowiedz się, jak bezproblemowo zwrócić paczkę InPost za pomocą aplikacji InPost Mobile. Szybki zwrot towaru od A do Z. Sprawdź instrukcję krok po kroku! ...
CZYTAJ

Jak prawidłowo zapakować opony do wysyłki kurierem FedEx

21.05.2024
Wyślij opony kurierem FedEx bez problemów! Sprawdź zasady pakowania i dowiedz się, jak szybko i sprawnie nadać przesyłkę. ...
CZYTAJ
Archiwum