Koszyk 0,00 0

Czy leki można wysłać kurierem? Podpowiadamy!

14-04-2023

tanie paczki

Kupiłeś leki lub suplementy diety i chcesz dostarczyć je komuś, kto mieszka daleko od Ciebie? Wydaje Ci się, że produkty medyczne są niewielkie i bardzo lekkie, dlatego ich przesyłka kurierem nie będzie sprawiać żadnych problemów? Niekoniecznie! Musisz dostosować się do obowiązujących przepisów prawnych i wewnętrznych regulaminów przewoźników. Przeczytaj i dowiedz się, czy możesz wysłać paczkę z taką zawartością.

Wysyłka leków – co trzeba o niej wiedzieć?

Tabletki, czopki, kapsułki, maści, kremy, syropy oraz leki w innych postaciach wymagają odpowiednich warunków przechowywania. To oznacza, że ich przesyłka kurierem jest utrudniona. Szpitale i kliniki korzystają ze specjalnego transportu medycznego. Wtedy produkty dostarczane są samochodami dostawczymi z przestrzenią ładunkową, w której jest prawidłowa temperatura.

Firmy kurierskie zajmujące się dostawami różnych towarów rzadko decydują się na zakup kontenerów chłodniczych dopasowanych do potrzeb produktów medycznych. Wyspecjalizowany transport jest bowiem drogi i wymaga dopełnienia wielu procedur.

Czy można wysyłać leki kurierem?

Chcesz dostarczyć komuś tabletki lub inne środki lecznicze i zastanawiasz się, jak wysłać paczkę kurierem? W zestawieniu towarów zakazanych w znajdują się leki, suplementy diety i produkty medyczne, które wymagają stałej kontroli temperatury podczas transportu. Zawsze warto dokładnie przeczytać regulamin firmy kurierskiej, w której chcesz nadać przesyłkę. Zawiera on wykluczenia, których należy przestrzegać. Zawartość niezgodna z zaakceptowanymi warunkami oznacza, że przewoźnik nie bierze odpowiedzialności za jej dostarczenie w nienagannym stanie.

Dlaczego przesyłanie leków jest niedozwolone?

Zakaz związany jest przede wszystkim ze specyfiką produktów medycznych. Wiele leków i suplementów musi być przechowywanych w ściśle określonej temperaturze (często niskiej). Niektóre z nich nie mogą być narażane na działanie promieni UV, wilgoć czy wstrząsy. Ich przewóz w warunkach innych niż wymagane może prowadzić do zmiany konsystencji i utraty właściwości. Istnieje ryzyko, że staną się nie tylko bezużyteczne, ale nawet szkodliwe dla zdrowia.

Standardowa przesyłka kurierem nie spełnia więc warunków bezpieczeństwa. Na przestrzeni ładunkowej układane są pudełka zawierające wiele różnych towarów, które niekoniecznie należy przewozić łącznie z produktami farmaceutycznymi. Większość przedsiębiorstw obsługujących tanie paczki korzysta z automatycznych linii na sortowniach. Lekarstwa (bez odpowiedniego zabezpieczenia) mogłyby tam ulec zniszczeniu.

przesylka kurierem

Duży problem pojawia się również w przypadku dostaw zagranicznych. Z jednej strony pokonywanie bardzo długich tras naraża zawartość na dłuższe składowanie w niekorzystnym środowisku. Z drugiej – artykuły medyczne w poszczególnych krajach podlegają ograniczeniom. Dodatkowo polskie Ministerstwo Zdrowia na bieżąco publikuje listę produktów leczniczych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia, których nie wolno wywozić z kraju.

Chcesz wysłać leki poza granice UE? Dokładnie zapoznaj się z przepisami prawnymi konkretnego państwa. Czasami nawet zapakowanie wraz z produktami leczniczymi dokumentacji medycznej nie zwalnia z odpowiedzialności. Bardzo restrykcyjne normy stosuje pod tym względem m.in. USA. Wysyłka leków na receptę jest tutaj niedopuszczona nawet wtedy, gdy są one przeznaczone na własny użytek. Paczka z taką zawartością może być dostarczona wyłącznie za zgodą amerykańskiego Urzędu ds. Żywności i Leków.

Czemu apteki mogą wysyłać leki?

Skoro przesyłka kurierem lekarstw jest zabroniona, dlaczego wolno robić zakupy w aptekach internetowych? Są to jednostki o specjalnym statusie. Muszą one przestrzegać wszystkich norm zawartych w prawie farmaceutycznym, które dopuszcza wysyłkę pod warunkiem prawidłowego przygotowania zamówienia do transportu.

Nie wiesz, czy możesz coś wysłać kurierem? Skontaktuj się z nami!

Chcesz skorzystać z przesyłki kurierem, ale nie wiesz, czy dane produkty są objęte zakazem? Zapraszamy do kontaktu! Objaśnimy Ci wykluczenia obowiązujące u wybranych spedytorów i podpowiemy najbezpieczniejsze rozwiązanie. Jesteśmy brokerem współpracującym z rzetelnymi firmami dostarczającymi tanie paczki na terenie Polski oraz za granicą. Chcesz dowiedzieć się więcej o branży? Zapraszamy do lektury naszego bloga, gdzie regularnie publikujemy nowe artykuły.

Powrót

Nowości i trendy w usługach kurierskich w 2024 roku

18.06.2024
Rok 2024 przynosi wiele innowacji w branży usług kurierskich. Dowiedz się, w jaki sposób będzie kształtował się nowoczesny rynek usług kurierskich w najbliższych latach!  ...
CZYTAJ

Jak zwrócić paczkę inpost

02.06.2024
Dowiedz się, jak bezproblemowo zwrócić paczkę InPost za pomocą aplikacji InPost Mobile. Szybki zwrot towaru od A do Z. Sprawdź instrukcję krok po kroku! ...
CZYTAJ

Jak prawidłowo zapakować opony do wysyłki kurierem FedEx

21.05.2024
Wyślij opony kurierem FedEx bez problemów! Sprawdź zasady pakowania i dowiedz się, jak szybko i sprawnie nadać przesyłkę. ...
CZYTAJ
Archiwum