Koszyk 0,00 0

Tanie przesyłki kurierskie? Sprawdź, od czego zależy cena usługi!

22-12-2020

Chcesz wiedzieć, jak możesz zaoszczędzić na przesyłkach kurierskich? Jakie elementy wpływają na cenę paczki w największym stopniu i co zrobić, by uniknąć zbędnych kosztów? Jeśli zadajesz sobie podobne pytania, zapraszamy do lektury naszego krótkiego poradnika. Dzięki niemu dowiesz się, na jakie elementy warto zwrócić uwagę, wybierając firmę przewozową oraz co zrobić, by znaleźć szybkiego, rzetelnego kuriera, który spełni Twoje oczekiwania.

Od czego zależy cena nadania paczki

Jak przygotować się do nadania paczki?

Jeżeli chcesz nadać przesyłkę kurierską i poszukujesz dobrych, a jednocześnie tanich usług, musisz przede wszystkim sprecyzować, co i dokąd zamierzasz wysłać. Dzięki temu będzie Ci łatwiej porównać oferty różnych firm i wybrać tę, która najbardziej Ci odpowiada. Przeglądając oferty poszczególnych przewoźników, zwykle natrafiasz na tabele stawek, listy usług dodatkowych i tym podobne informacje. Jeśli nie masz wielkiego doświadczenia w nadawaniu przesyłek, łatwo się w tym pogubić.

Warto wiedzieć, że zasady działania firm kurierskich są zwykle podobne. Cena dostarczenia paczki zależy od:

  • wagi oraz wymiarów (im większy i cięższy pakunek, tym wyższa opłata),
  • sposobu jej opakowania (niektóre przedmioty trzeba przewozić na paletach, co zwiększa koszty),
  • odległości od miejsca nadania do punktu odbioru,
  • czasu dostarczenia (usługa standardowa jest zawsze tańsza niż ekspresowa).

Rzecz jasna, są to jedynie ogólne reguły przewozu towarów. Warto poznać szczegóły, ponieważ dzięki temu będziesz mógł zaoszczędzić na przesyłkach kurierskich. 

Ceny usług kurierskich

Waga, wymiary i gabaryt: jak wpływają na koszt usługi?

Indywidualne cechy paczki to podstawowe czynniki wpływające na koszt jej wysłania. Liczą się w tym wypadku waga i wymiary. Jeżeli przekraczają standardy danego przewoźnika, mówimy wtedy o przesyłce gabarytowej.

W cenniku firmy przewozowej możesz znaleźć stawki za przedziały wagowe. Wówczas koszt podany jest dla dolnego marginesu ciężaru paczek, przykładowo dla tych ważących powyżej 10, 20 lub 30 kilogramów. Jeśli składasz zamówienie przez internet, wycenę często otrzymujesz po uzupełnieniu parametrów przesyłki w zautomatyzowanym kalkulatorze.

Ciężar to niejedyna wartość, jaka decyduje o kosztach usługi kurierskiej. Wysłanie przedmiotu lekkiego, ale dużego (przykładowo drabiny) będzie droższe, niż nadania paczki o tej samej wadze, ale mniejszych wymiarach.

Odrębną kwestią są przesyłki niestandardowe, na przykład te wyjątkowo duże, o szczególnym kształcie albo wymagające przewożenia na paletach. Gdy chcesz ustalić opłaty i sposób pakowania takiego przedmiotu, najlepiej skontaktuj się bezpośrednio z firmą kurierską.

Miejsce dowozu a cena przesyłki

Duży wpływ na cenę paczki ma też adres, pod który ma zostać dostarczona. W tym przypadku zasada jest prosta: im mniejszy dystans ma do pokonania kurier, tym tańsza będzie usługa. Często koszt jest taki sam dla całej Polski. W przypadku przesyłek zagranicznych opłaty mogą się już różnić – taniej będzie wysłać coś do Czech niż do Nowej Zelandii. Większość firm kurierskich grupuje kraje przeznaczenia w strefy dowozu. Szczegóły znajdziesz w cenniku usług danego przewoźnika.

Za co firma kurierska może naliczyć dodatkowe opłaty?

Poza wymienionymi wyżej zasadami są też inne czynniki, które mogą mieć wpływ na cenę nadania paczki. Należą do nich między innymi:

  • Szybkość realizacji. Jeśli zależy Ci na czasie, możesz zdecydować się na usługę ekspresową.
  • Ubezpieczenie. Jeśli wysyłasz przedmiot o znacznej wartości, powinieneś rozważyć wykupienie wyższej niż standardowa polisy.
  • Przesyłka za pobraniem lub potwierdzenie doręczenia.

Pamiętaj, że firma kurierska ma prawo naliczyć Ci opłatę wyrównawczą w sytuacji, gdy rzeczywista waga lub gabaryty paczki są niezgodne z tym, co zadeklarowałeś. Aby uniknąć dodatkowych kosztów, dokładnie zważ i zmierz przesyłkę przed jej nadaniem.

Na tania-paczka.net znajdziesz najlepsze usługi kurierskie!

Koszty wysłania przesyłki zależą od jej właściwości oraz sposobu realizacji usługi. Jeśli szukasz miejsca, gdzie możesz szybko porównać cenniki różnych firm kurierskich, a także znaleźć naprawdę korzystne oferty, zajrzyj na naszą stronę. Tam nadasz swoją paczkę tanio, szybko i wygodnie. Sprawdź już dziś!

Powrót

Jak nadać Paczkę w RUCHu?

30.03.2024
Chcesz wysłać paczkę w sposób szybki i wygodny? Sprawdź jak skorzystać z usługi Paczka w RUCHu! Znajdź najbliższy kiosk i nadaj przesyłkę ✅ ...
CZYTAJ

Jak zaadresować paczkę

29.03.2024
Dowiedz się, jak prawidłowe dane adresata wpływają na szybkość i skuteczność dostawy przesyłek kurierskich. Kluczowe wskazówki i porady. ...
CZYTAJ

Jak nadać Orlen Paczkę

29.03.2024
Instrukcja krok po kroku, jak nadać Orlen Paczkę. Przewodnik, jak szybko i łatwo nadać paczkę w usłudze Orlen Paczka. ...
CZYTAJ
Archiwum