Koszyk 0,00 0

Czego nie wolno wysyłać za pośrednictwem kuriera?

03-02-2023

przesylka-kurierem

Chcesz wysłać paczkę? Pamiętaj, że przesyłka kurierem musi spełniać z góry określone normy, aby bezproblemowo została dostarczona do nadawcy. Chodzi tutaj nie tylko o parametry techniczne czy sposób pakowania, ale także zawartość. Czego nie wolno przewozić? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź obowiązujące wykluczenia jeszcze przed nadaniem. Dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek, a nawet poważnych konsekwencji prawnych.

Chcesz nadać kurierem nietypową rzecz? Zobacz, czy możesz!

Wiesz już, jak zamówić kuriera, który prosto z Twojego domu bądź firmy odbierze przygotowane pudełka i bezpiecznie dowiezie je do odbiorcy? Problem może zacząć się, gdy chcesz dostarczyć coś nietypowego. Poszczególni przewoźnicy mają swoje własne regulaminy świadczonych usług, w których można znaleźć listy takich wykluczeń. Istnieją jednak ogólne zasady, które stosowane są przez wszystkich dostawców. Bardzo często operatorzy opierają się na deklaracjach wypełnionych przez klientów. Pamiętaj jednak, że każde podejrzane pudełko bądź koperta mogą trafić do weryfikacji i zostać cofnięte, dlatego nie próbuj łamać zasad. W skrajnych przypadkach nadawca ponosi nie tylko konsekwencje finansowe, ale i prawne.

Alkohol i produkty płynne

Niemal każdy tani kurier zabrania przesyłania alkoholi oraz innych płynów znajdujących się w szklanych butelkach. Dlaczego tak się dzieje? Wynika to głównie z kwestii praktycznych, ponieważ opakowania mogą przypadkowo rozbić się podczas wykonywania gwałtowniejszych manewrów na drodze lub w centrum logistycznym, gdzie rozdzielane są przesyłki. Zasada ta nie dotyczy hurtowni, sklepów i innych przedsiębiorców, którzy podpiszą z przewoźnikiem oddzielną umowę na transport tej niestandardowej zawartości.

Materiały łatwopalne i niebezpieczne

Zakaz ten wynika z obowiązujących przepisów prawnych, które zabraniają przewożenia towarów nielegalnych oraz niebezpiecznych dla życia bądź zdrowia ludzi. Wśród nich najczęściej wymienia się broń i amunicję. Każda przesyłka kurierem z tą zawartością obliguje obsługującego zamówienie do powiadomienia organów ścigania. Pozwolenie na takie dostawy w Polsce posiadają operatorzy pocztowi.

Kolejną grupą niedozwolonych przedmiotów są materiały łatwopalne oraz żrące. Musisz więc zrezygnować z wysyłania:

 • akumulatorów samochodowych,

 • skrzyni biegów,

 • farb,

 • rozpuszczalników,

 • niektórych środków czystości,

 • fajerwerków.

Stanowią one zagrożenie dla obsługi, innych uczestników ruchu drogowego oraz paczek przewożonych w przestrzeni ładunkowej samochodu dostawczego. Transport takiego mienia najczęściej odbywa się oddzielnie i wymaga przygotowania pojazdu i odpowiednich zabezpieczeń. Czasami kurierzy podejmują się podobnych zleceń w formie usług niestandardowych (za dodatkową opłatą).

przesylka-kurierem

Organizmy żywe

Zakaz ten wynika z obowiązujących przepisów ogólnych, które nie pozwalają na przesyłki kurierem żywych (lub martwych) zwierząt, ptaków i owadów oraz ich szczątków bądź prochów. To oznacza, że w ten sposób nie dostarczysz psów, kotów, rybek, chomików, świnek morskich, papug, kanarków czy węży. Wykluczenie dotyczy także tropikalnych roślin. Wyjątkiem są sadzonki niestwarzające żadnego zagrożenia. Tutaj musisz jednak dokładnie sprawdzić wytyczne usługodawcy, ponieważ np. kwiaty doniczkowe mogą ulec zniszczeniu w podróży, a kurier niekoniecznie musi wziąć za nie odpowiedzialność.

Inne produkty

Wśród rzeczy, których nie wolno wysyłać za pośrednictwem kuriera, pojawia się także wiele innych produktów. Są to m.in.:

 • przedmioty wartościowe – biżuteria, czeki, karty kredytowe, gotówka,

 • dzieła sztuki – obrazy, rzeźby,

 • naklejki celne i banderole,

 • nasiona,

 • artykuły spożywcze – najczęściej dotyczy to żywności, która szybko się psuje (surowe mięso, nabiał, warzywa i owoce) lub w szklanych opakowaniach (np. dżemy, miody),

 • oleje i smary.

Sprawdź wyłączenia i nadaj paczkę tanim kurierem!

Zawsze dokładnie zapoznaj się z regulaminem firmy i poznaj indywidualne wyłączenia. Jak zamówić taniego kuriera? W naszym serwisie szybko porównasz ceny najbardziej znanych operatorów działających w Polsce. Wystarczy, że podasz parametry swojej przesyłki i zaznaczysz obsługującego, a nasz system wyliczy Ci koszty i pozwoli zarezerwować odbiór paczki prosto spod podanego adresu. Sprawdź!

Powrót

Nowości i trendy w usługach kurierskich w 2024 roku

18.06.2024
Rok 2024 przynosi wiele innowacji w branży usług kurierskich. Dowiedz się, w jaki sposób będzie kształtował się nowoczesny rynek usług kurierskich w najbliższych latach!  ...
CZYTAJ

Jak zwrócić paczkę inpost

02.06.2024
Dowiedz się, jak bezproblemowo zwrócić paczkę InPost za pomocą aplikacji InPost Mobile. Szybki zwrot towaru od A do Z. Sprawdź instrukcję krok po kroku! ...
CZYTAJ

Jak prawidłowo zapakować opony do wysyłki kurierem FedEx

21.05.2024
Wyślij opony kurierem FedEx bez problemów! Sprawdź zasady pakowania i dowiedz się, jak szybko i sprawnie nadać przesyłkę. ...
CZYTAJ
Archiwum