Koszyk 0,00 0

Czego nie wolno wysyłać za pośrednictwem kuriera?

03-02-2023

przesylka-kurierem

Chcesz wysłać paczkę? Pamiętaj, że przesyłka kurierem musi spełniać z góry określone normy, aby bezproblemowo została dostarczona do nadawcy. Chodzi tutaj nie tylko o parametry techniczne czy sposób pakowania, ale także zawartość. Czego nie wolno przewozić? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź obowiązujące wykluczenia jeszcze przed nadaniem. Dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek, a nawet poważnych konsekwencji prawnych.

Chcesz nadać kurierem nietypową rzecz? Zobacz, czy możesz!

Wiesz już, jak zamówić kuriera, który prosto z Twojego domu bądź firmy odbierze przygotowane pudełka i bezpiecznie dowiezie je do odbiorcy? Problem może zacząć się, gdy chcesz dostarczyć coś nietypowego. Poszczególni przewoźnicy mają swoje własne regulaminy świadczonych usług, w których można znaleźć listy takich wykluczeń. Istnieją jednak ogólne zasady, które stosowane są przez wszystkich dostawców. Bardzo często operatorzy opierają się na deklaracjach wypełnionych przez klientów. Pamiętaj jednak, że każde podejrzane pudełko bądź koperta mogą trafić do weryfikacji i zostać cofnięte, dlatego nie próbuj łamać zasad. W skrajnych przypadkach nadawca ponosi nie tylko konsekwencje finansowe, ale i prawne.

Alkohol i produkty płynne

Niemal każdy tani kurier zabrania przesyłania alkoholi oraz innych płynów znajdujących się w szklanych butelkach. Dlaczego tak się dzieje? Wynika to głównie z kwestii praktycznych, ponieważ opakowania mogą przypadkowo rozbić się podczas wykonywania gwałtowniejszych manewrów na drodze lub w centrum logistycznym, gdzie rozdzielane są przesyłki. Zasada ta nie dotyczy hurtowni, sklepów i innych przedsiębiorców, którzy podpiszą z przewoźnikiem oddzielną umowę na transport tej niestandardowej zawartości.

Materiały łatwopalne i niebezpieczne

Zakaz ten wynika z obowiązujących przepisów prawnych, które zabraniają przewożenia towarów nielegalnych oraz niebezpiecznych dla życia bądź zdrowia ludzi. Wśród nich najczęściej wymienia się broń i amunicję. Każda przesyłka kurierem z tą zawartością obliguje obsługującego zamówienie do powiadomienia organów ścigania. Pozwolenie na takie dostawy w Polsce posiadają operatorzy pocztowi.

Kolejną grupą niedozwolonych przedmiotów są materiały łatwopalne oraz żrące. Musisz więc zrezygnować z wysyłania:

 • akumulatorów samochodowych,

 • skrzyni biegów,

 • farb,

 • rozpuszczalników,

 • niektórych środków czystości,

 • fajerwerków.

Stanowią one zagrożenie dla obsługi, innych uczestników ruchu drogowego oraz paczek przewożonych w przestrzeni ładunkowej samochodu dostawczego. Transport takiego mienia najczęściej odbywa się oddzielnie i wymaga przygotowania pojazdu i odpowiednich zabezpieczeń. Czasami kurierzy podejmują się podobnych zleceń w formie usług niestandardowych (za dodatkową opłatą).

przesylka-kurierem

Organizmy żywe

Zakaz ten wynika z obowiązujących przepisów ogólnych, które nie pozwalają na przesyłki kurierem żywych (lub martwych) zwierząt, ptaków i owadów oraz ich szczątków bądź prochów. To oznacza, że w ten sposób nie dostarczysz psów, kotów, rybek, chomików, świnek morskich, papug, kanarków czy węży. Wykluczenie dotyczy także tropikalnych roślin. Wyjątkiem są sadzonki niestwarzające żadnego zagrożenia. Tutaj musisz jednak dokładnie sprawdzić wytyczne usługodawcy, ponieważ np. kwiaty doniczkowe mogą ulec zniszczeniu w podróży, a kurier niekoniecznie musi wziąć za nie odpowiedzialność.

Inne produkty

Wśród rzeczy, których nie wolno wysyłać za pośrednictwem kuriera, pojawia się także wiele innych produktów. Są to m.in.:

 • przedmioty wartościowe – biżuteria, czeki, karty kredytowe, gotówka,

 • dzieła sztuki – obrazy, rzeźby,

 • naklejki celne i banderole,

 • nasiona,

 • artykuły spożywcze – najczęściej dotyczy to żywności, która szybko się psuje (surowe mięso, nabiał, warzywa i owoce) lub w szklanych opakowaniach (np. dżemy, miody),

 • oleje i smary.

Sprawdź wyłączenia i nadaj paczkę tanim kurierem!

Zawsze dokładnie zapoznaj się z regulaminem firmy i poznaj indywidualne wyłączenia. Jak zamówić taniego kuriera? W naszym serwisie szybko porównasz ceny najbardziej znanych operatorów działających w Polsce. Wystarczy, że podasz parametry swojej przesyłki i zaznaczysz obsługującego, a nasz system wyliczy Ci koszty i pozwoli zarezerwować odbiór paczki prosto spod podanego adresu. Sprawdź!

Powrót

Jak sprzedawać rękodzieła przez Internet? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania

25.09.2023
Chcesz zacząć zarabiać na wyrobach handmade? Podpowiadamy, jak rozpocząć skuteczną sprzedaż rękodzieła przez Internet. Dowiedz się, gdzie szukać odbiorców oraz jak zapakować przesyłki kurierskie. ...
CZYTAJ

3 sposoby na usprawnienie procesu wysyłki w Twoim sklepie internetowym

11.09.2023
Zależy Ci na usprawnieniu procesu dostaw w Twoim sklepie online? Przedstawiamy 3 sposoby, które przyspieszą wysyłkę, pomogą zautomatyzować czynności i zadbać, aby przesyłka kurierska sprawnie dotarła do ...
CZYTAJ

O czym pamiętać, pakując produkty do wysyłki do klienta?

21.08.2023
Prowadzisz sklep internetowy? Podpowiadamy, jakie opakowania wybrać i jak zapakować oraz zabezpieczyć wysyłane produkty, aby zrobić pozytywne wrażenie na kliencie. Sprawdź i zamów zaufanego kuriera. ...
CZYTAJ
Archiwum